Grytøy oktatási központ - Norvég Óvoda
A 21 ezer fő lakosságú város Oslótól 1025 km-re, az északi sarkkörtől 250 km-re északra fekszik. A közigazgatásilag a városhoz tartozó szigetvilág a világ egyik legészakibb állandóan lakott szigetcsoportja. Ennek egyik festői szigetén, a Grytøyán épült meg Norvégia első magyar tervezésű óvodája.
A Grytøya-sziget a Lofoten szigetcsoport folytatása, amelyen egy 1013 méteres csipkézett vulkanikus hegy emelkedik a magasba. A helyieknek a településközpontot a 70-es években épült kis fatemplom, és a mellette levő 50 fős iskolaépület jelenti. Ezek közelében, skanzenként működik egy vörösesbordóra festett, fából épült régi udvarház, és néhány régi, tőzegtetős tengerparti halászkunyhó.
Az önkormányzat igénye az volt, hogy az épület formailag egyszerű legyen, és illeszkedjen a helyi nyeregtetős beépítéshez. A főbejárat az északi, a csoport- és játszószobák a tengerre nyíló déli oldalon vannak. A főbejárathoz egy „lecsöpögtetős" öltöző kapcsolódik, ahol a kicsik megszabadulnak az anoráktól és a gumicsizmától. Innen két tiszta öltözőn keresztül jutnak a csoportszobákba. A gyerekeknek van egy közös nappali-étkező része, amihez egy méretes amerikai konyha kapcsolódik. Az óvónénik itt úgy főznek egy gyors ebédet, mint egy nagyobb családi házban.
Külön folyosószakaszról nyílnak az irodák, az óvodapedagógusok tárgyalója és pihenőhelyisége. Ezekből is kiváló azonban a rálátás a játszóudvarra.
A déli oldalon hatalmas automatikus zip-screen napvédelemmel ellátott ablakok engedik be a fényt. Az épület fő tengelyére merőleges keresztszárny vonalában pedig egészen az öltözőkig a tetőformát követő megemelt belmagasság visz be fényt az épület belsejébe.
Az épületen belül is vannak belső ablakok, üvegfalak. Így számos belső tér között van vizuális kapcsolat.
Grytøy oktatási központ ( Lundenes, Norvégia) új óvoda engedélyezési terv és fővállalkozói tenderdokumentáció szakági tervezése volt a cégünk számára a megbízás.